KRAJOBRAZ, jak sfotografować?
Super User  

Co zrobić, aby nasze krajobrazowe zdjęcie było nie tylko dobre pod względem technicznym, ale by stało się także interesujące i przykuwało uwagę. W poradniku podpowiadamy, co tak naprawdę znaczy "ciekawe zdjęcie" i jak zwiększyć szansę na jego wykonanie.

Jeżeli poznaliśmy zasady rządzące sposobem naświetlania zdjęć to należy zastanowić się nad tym, co zrobić, aby nasze krajobrazowe zdjęcie było nie tylko dobre pod względem technicznym, ale by stało się także ciekawe. A co to znaczy ciekawe zdjęcie? Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Jeżeli nasze zdjęcia podobają się w niewymuszony sposób jeszcze paru osobom (poza nami - ich autorami - i naszą często bezkrytyczną, bądź sterroryzowaną rodziną) to coś w tych zdjęciach jest. Jeżeli nasze zdjęcia przykuwają czyjąś uwagę to możliwe, że dzięki nim potrafimy przekazać jakąś opowieść lub obrazem oddać nastrój chwili. Pokazywanie zdjęć innym osobom i pokorne wysłuchiwanie ich opinii to dobry sposób, aby następne zdjęcia były jeszcze lepsze. W czasie rozmowy można się także przekonać, czy udało nam się przekazać naszą opowieść w sposób odpowiedni i czy została ona zrozumiana.

 
ARCHITEKTURA, czyli jak zrobić ciekawe zdjęcie
Super User  

Nieważne czy fotografujecie cały budynek, czy najbardziej interesującą jego część, warto robić zdjęcia, które nie tyle pokazują czystą formę, ale podkreślają jej charakter. Fotografia architektury to nie tylko zwykłe obrazki murów, kamienic albo biurowców. Wyszukanie odpowiedniej perspektywy i wykorzystanie sąsiednich budynków na pewno pomoże w zbudowaniu ciekawego kadru. Również uchwycenie charakterystycznego otoczenia doda zdjęciu życia i osadzi budynek w określonym kontekście.

Jeżeli chodzi o samą technikę i sposób fotografowania, macie wolną rękę, możecie fotografować za dnia i nocą, w kolorze i w skali szarości. Wszystko zależy od Waszej wizji i umiejętności, które wciąż możecie rozwijać. Próbujcie robić zdjęcia, które wyróżnią się na tle innych.

Zacznijcie juz dzisiaj!

  • Punkt widzenia to najważniejszy element. Większość budynków fotografujemy z poziomu chodnika, kierując obiektyw ku górze. Spróbujcie wjechać windą na wyższe piętro budynku naprzeciwko i zobaczcie, jak z tego miejsca prezentuje się budowla.

  • Przyjrzyjcie się detalom budynku, nie musicie się skupiać na całej bryle.

  • Odbicia w wodzie, szczególnie te nocne, wyglądają na zdjęciach bardzo efektownie.

  • Szukajcie powtarzających się wzorów i elementów, takich jak latarnie, cień, czy sama forma.

  • Fotografia Jeremego Walkera (niżej) pokazuje zderzenie formy nowoczesnej z klasyczną.

  • Miejcie oko na niebo za budynkiem i pamiętajcie, by go nie przepalić.

 
O moich zdjęciach
Super User  

Fotografią zaciekawiłam się trzy lata temu i właśnie przez  ten okres czasu, zajmuję się właśnie tą dziedziną sztuki. Robię zdjęcia ludzi, architektury, lecz uwielbiam odkrywać nowe metody fotografii. Nie ciekawi mnie jedynie fotografia cyfrowa, lecz także analogowa.

 
Witaj!
Administrator  

witaj na mojej stronie! Będę tutaj umieszczać moje własne fotografie, oraz opisywac wam jakie mam sposoby na zrobienie ciekawej fotki :)

 


Użytkownik

Moje Strony